9.2.2023  *  2:55  
Zalužická škôlka    ||   

Farmársky rínok

Zámerom projektu je zriadenie farmárskych trhov v obci Zalužice, ktoré budú slúžiť nielen pre pestovateľov z obce, ale budú mať dosah aj na ďalšie obce v regióne. Vytvoríme miesto, kde sa budú schádzať samostatne hospodáriaci obyvatelia Zalužíc i priľahlých obcí nielen pri predaji úrody, ale aj pri stretnutiach zameraných na výmenu poznatkov o tradičnom pestovaní organických potravín.

Miesto realizácie:
Budova bývalej základnej školy, v ktorej sídli pošta a jej okolie, vrátane zanedbaného ovocného sadu. Budova sa zrekonštruuje, okolie sa zrevitalizuje, pribudnú predajné stánky.

Termín realizácie:
1.3.2013 - 30.4.2014

Jarný farmársky rínok - Stretnutie s rytiermi

sa uskutočnil 2.4.2017 v komunitnom centre od 15.00 do 18.00. Pri organizovaní tohto rínku spolupracujeme aj s Obecným úradom v Zalužiciach, OZ Podoby Zemplína a s organizáciou Leo Albus. V nedelu návštevníkov čakal dedinský trh, remeselníci a ukážky tradičných remesiel, výstava zajacov, tvorivá dielňa pre deti a detský kútik. Tentokrát sme pre deti pripravili výtvarnú súaž, ktorá nesie názov Zvieratká, jar a ja. Za vytvorenie priatežskej atmosféry všetkým ďakujeme.

Prechádzka s remeselníkmi po farmárskom rínku

sa uskutočnila 14.3.2015 v komunitnom centre od 15.00. Bol to prvý rínok, na ktorom sme spolupracovali so ZOS Michalovce, kultúrne zariadenie KSK. Vďaka nim k nám zavítali remeselníci, ktorí predviedli svoje umenie v pletení korbáčov, slamienkarstve, plstení, zdobení perníkov, tkaní na tkáčskom stroji. Atmosféra bola úžasná aj vďaka tvorivej dielni pre deti, ktorú pripravilo ZOS. Deti mohli kresliť, vyrábať veľkonočné ozdoby, zdobiť vajíčka a vyskúšať si aj plstenie. Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali pri organizácii, tým, ktorí neváhali prezentovať svoje domáce výrobky či produkty, v neposlednom rade tým, ktorí rínok navštívili a hlavne deťom, ktoré dotvorili veselú atmosféru. Dúfame, že sa stretneme aj nabudúce! Fotogaléria


Vianočný farmársky rínok

sa uskutočnil 14.12.2014 v kultúrnom dome od 14.00. Bol to prvý rínok,ktorý sme spojili s divadelným predstavením detí. Atmosféra bola úžasná! Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali pri organizácii, tým, ktorí neváhali prezentovať svoje domáce výrobky či produkty, v neposlednom rade tým, ktorí rínok navštívili a hlavne deťom, ktoré dotvorili čarovnú atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Dúfame, že o rok sa stretneme znova. :) Tešíme sa! Fotogaléria


Jún 2014

Záverečná prezentácia projektu Farmársky rnok
Fotogaléria


Máj 2014

Práca na políčkach v záhrade.
Fotogaléria


Apríl 2014

Stretnutie s p. Medalom

v Zalužiciach a Bunkovciach kvôli regionálnej značke.
Fotogaléria

Rady do záhrady, časť 2.

Na aprílovom farmárskom rínku sme Vás informovali o pestovaní húb doma, zvedavcom sme rozdali informačné letáky, ktoré obsahovali aj pár tipov na recepty z hlivy.
Fotogaléria

Farmársky rínok - trh zo dňa 12.4.2014

Tento trh bol chudobnejší na predajcov i kupujúcich, no i najpriek tomu bol pestrý. Veľký úspech u predajcov mali výrobky z diviny i prepeličie vajíčka. Nechýbali ani ozdoby s veľkonočnou tematikou, hojivé masti, priesady, či húsky.
Fotogaléria

Terénne úpravy

Fotogaléria


Marec 2014

Jarné upratovanie okolia a výroba stolov pre predávajúcich.
Fotogaléria

Farmársky rínok - trh zo dňa 1.3.2014

Tešíme sa, že sa rady predajcov rozrástli. Prilepšili si takto k rodinnému rozpočtu. Na druhej strane sa tešili aj kupujúci, ktorí si mohli vybrať z pestrej ponuky. Na stoloch sa objavili kreatívne výrobky z papiera, dekoratívne ozdoby na Veľkú noc, koberce, vajíčka, ozdobné škatuľky, zástery, košíky na pečivo, pomôcky do kuchyne a iné. Bolo si z čoho vyberať. Pre každého kupujúceho boli pripravené kysnuté koláče a predajcovia ochutnali aj holubky od p. starostu. Keďže jar je pomaličky tu, trh sme spestrili jarnými kvetmi. Kupujúci, ktorý trafil elektronický terč, získal kvet. Ten, ktorý také šťastie nemal, kvet získal za dobrovoľný príspevok pre občianske združenie. Súčasťou boli aj informácie o pestovaní jarných kvetov. Je nám však ľúto, že pece, ktoré boli opravené, akurát v sobotu vypovedali službu. No posnažíme sa, aby sa to do najbližšieho trhu opravilo. Aj napriek tejto nepríjemnosti bol trh skvelý a dúfame, že ďalšieho trhu sa zúčastíte i Vy.
Fotogaléria

Rady do záhrady

Súčasťou projektu je aj informovanosť ľudí o možnostiach pestovania mnohých rastlín. Preto ste si na farmárskom trhu mohli všimnúť niekoľko jarných kvetov. Bolo možné ich kúpiť alebo vyhrať hodom na elektronický terč. Pripravili sme pre Vás aj stručné informácie o ich pestovaní, množení a pár zaujímavostí. Tentokrát to budú jarné kvety; narcis, primula, modrica a hyacint. Postupne tu budeme pridávať ďalšie.
Fotogaléria


Február 2014

Zakladanie a oprava piecok, upratovanie.
Fotogaléria


December 2013

Farmársky rínok - trh zo dňa 7.12.2013

Tešíme sa, že aj tretí trh bol úspešný. Našli sa noví predajcovia-odvážlivci, ktorí ponúkli svoje kvalitné výrobky na predaj. Prilepšili si takto k rodinnému rozpočtu. Na druhej strane sa tešili aj kupujúci, ktorí si mohli vybrať z pestrej ponuky. Na stoloch sa objavili sladkosti, mastičky a ozdobné sklá, med i oplátky, či sviečky zo včelieho vosku, búdky pre vtáčiky, orechy, čiapky, šály i papuče, dekoratívne ozdoby, pomôcky do kuchyne a iné. Bolo si z čoho vyberať. Dúfame, že ďalšieho trhu sa zúčastíte i Vy.
Fotogaléria


November 2013

Farmársky rínok - trh zo dňa 16.11.2013

Tešíme sa, že druhý trh bol úspešný. Našli sa predajcovia-odvážlivci, ktorí ponúkli svoje kvalitné výrobky na predaj. Prilepšili si takto k rodinnému rozpočtu. Na druhej strane sa tešili aj kupujúci, ktorí si mohli vybrať z pestrej ponuky. Na stoloch sa objavili sladkosti, mikulášske ponožky, zástery, jablká, búdky pre vtáčiky, orechy, čiapky a šály, a dokonca i psík či prívesný vozík. Bolo si z čoho vyberať. Dúfame, že v decembri sa rady predajcov i kupujúcich rozšíria.
Fotogaléria


September 2013

Upravujeme okolie.
Fotogaléria

Výstava Co poľo dalo a Farmársky rínok
Fotogaléria

August 2013

Dokončovacie úpravy.
Fotogaléria

Júl 2013

Pokračovanie v zatepľovaní budovy.
Fotogaléria

Jún 2013

Dávanie nových okien, oprava strechy a zateplenie.
Fotogaléria

Máj 2013

Upratovanie starého skladu školy a okolia.
Fotogaléria

Búranie budovy starej školy.
Fotogaléria

Apríl 2013

Strihanie stromov v starom ovocnom sade.
Fotogaléria

Stretnutie s koordinátorkou GEF SGP na Slovensku p. Klárou Tothovou.
Fotogaléria